За 10 років до 100-річчя! Саме стільки сьогодні виповнюється ДП «ДержавтотрансНДІпроект».
14 липня 1930 року наказом № 123 Головної управи ґрунтових і шосейних шляхів та автомобільного транспорту при Раді народних комісарів УСРР, на базі Науково-дослідного бюро при Головшляхупра УСРР створено Український науково-дослідний інститут безрейкових шляхів і транспорту (Укршляхтранснді), який згодом, у 1939 році, було перетворено у Центральний науково-дослідний інститут автомобільного транспорту (ЦНДІАТ).
У цей період інститутом були виконані розробки із застосування стисненого і скрапленого газу як палива для ДВЗ. Розроблені газобалонні модифікації автомобілів ЗІС-5, ГАЗ-АА, ГАЗ-ММ для роботи на стисненому природному газі (СПГ) та зрідженому нафтовому газі, проведені перші дослідження використання бензогазових сумішей і водню як моторного палива, який і нині вважається паливом майбутнього. На дослідному заводі при інституті було освоєно серійне виробництво газової паливної апаратури. Розробки інституту в галузі газифікації автотранспорту розійшлися всім колишнім СРСР.
У 1953 році ЦНДІАТ було об’єднано з Укршляхнді в Український дорожньо-транспортний науково-дослідний інститут (Укршляхтранснді). Значне місце в тематиці наукових досліджень інституту почали займати проблеми вдосконалення та розвитку організації і технології перевезень вантажів автомобільним транспортом.
1965 року інститут знову зазнав реорганізації – Укршляхтранснді перетворено у Державний автомобільно-дорожній науково-дослідний інститут (Державтодорнді). В інституті активно провадять логістично-нноваційну діяльність, розробляють маршрути для перевезення різного виду вантажів на міських, міжміських, всесоюзних сполученнях.
Із 1971 року інститут отримує звичну сьогодні назву – Державний автотранспортний науково-дослідний і проектний інститут (ДержавтотрансНДІпроект), який було створено на базі окремих підрозділів Державтодорнді. У 1970-1980-ті роки особлива увага приділялася дослідженням паливної економічності та екологічних показників дорожніх транспортних засобів (ДТЗ), було розроблено і поставлено на серійне виробництво перші діагностичні тягові роликові стенди.
У 1980–1990-х роках інститут став лідером у країні з розробки технологічних процесів діагностування й регулювання ДТЗ на паливну економічність і мінімальну токсичність відпрацьованих газів із використанням тягових роликових стендів.
Визнанням науково-практичних досягнень інституту стало призначення його у 1990-х роках базовою організацією з виконання Державної науково-технічної програми «Пальне», в якій брали участь понад 60 інститутів і підприємств двадцяти міністерств і відомств, а також науково-технічних програм «Енергозбереження» і «Транспорт».
У 2010 році ДП «ДержавтотрансНДІпроект» у межах забезпечення організації роботи з виконання Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) впроваджено в Україні систему обігу карток для цифрових тахографів.
У 2018 році визначено ДП «ДержавтотрансНДІпроект» органом, уповноваженим проводити перевірку знань працівників суб’єктів перевезення небезпечних вантажів усіх форм власності, за кваліфікаційними рівнями «керівник», «фахівець» і «робітник», які здійснюють усі види робіт з небезпечними вантажами 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 та 9 класів на залізничному та морському транспорті. На підставі цього рішення наказом Мінінфраструктури від 06.08.2018 № 359 ДП «ДержавтотрансНДІпроект» отримало відповідне Свідоцтво строком дії на 5 років.
Із 2019 року проводиться науково-технічна експертиза та видача висновків щодо визначення категорії, класу, пасажировмісності, пристосування для перевезення осіб з обмеженою мобільністю, екологічних показників відповідно до розробленого інститутом Порядку.
ДП «ДержавтотрансНДІпроект» нотифіковано в ООН як a орган затвердження типу (ідентифікаційний номер Е46/А(b)) та технічна служба України (ідентифікаційний номер Е46/B) в рамках Женевської Угоди 1958 року наказом Мінінфраструктури України від 01.03.2013 №126 уповноважено орган із сертифікації на видачу сертифікатів затвердження типу та сертифікатів щодо індивідуального затвердження КТЗ згідно з вимогами Постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 № 738 «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання».
Згідно з наказом Мінінфраструктури від 19.08.2019 № 648 ДП «ДержавтотрансНДІпроект» отримало статус офіційного навчального центру. Це засвідчує Свідоцтво № UA 02 від 19.08.2019, видане Мінінфраструктури строком дії на 5 років.
ДП «ДержавтотрансНДІпроект» вкотре підтверджено статус науково-дослідної установи та внесено до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави. Свідоцтво № 02658 Серія НД від 25 червня 2019 р., видане Міністерством освіти і науки України.
Нині інститут пропонує понад 50 видів послуг за 18 напрямами діяльності, які надають 17 науково-дослідних відділів (лабораторій). У його стінах працює 261 людина, 17 з них мають науковий ступінь та 15 – здобувачі-аспіранти.
Ми раді, що маємо змогу сьогодні відзначати таку важливу дату. Протягом 90 років інститут іде в ногу з часом та працює задля добробуту нашої країни. Нам приємно бачити серед своїх друзів і партнерів найкращі підприємства, ВИШі, науково-дослідні установи транспортної та дорожньої галузей, і не лише України. Із цієї нагоди запрошуємо відвідати наш онлайн-музей, в якому ви зможете більш детально познайомитися з історією нашого інституту, прочитати про його наукові здобутки, основні напрями діяльності.
Привітання з 90 річчям ДП «ДержавтотрансНДІпроект» від Редзюка А.М.
Привітання з 90 річчям ДП «ДержавтотрансНДІпроект» від Климпуша О.Д.
Привітання з 90 річчям ДП «ДержавтотрансНДІпроект» від Костюченка Л.М.
Привітання Директора ДП "ДерждорНДІ" Безуглого А.О.
Привітання з 90 річчям ДП «ДержавтотрансНДІпроект» від колишнього працівника Зоріна О.М.