НОВИНИДСТУ EN: ПЕРЕВЕЗЕННЯ. ЛОГІСТИКА ТА ПОСЛУГИ.
ГРОМАДСЬКИЙ ПАСАЖИРСЬКИЙ ТРАНСПОРТ

Технічний комітет зі стандартизації ТК-80 «Дорожній транспорт», функції якого виконує ДП «ДержавтотрансНІІпроект», рік тому за власної ініціативи розробив національні стандарти якості послуг громадського пасажирського транспорту (чинні з 01 лютого 2023 р.), гармонізовані з європейськими стандартами.

ДСТУ EN 13816:2022 (EN 13816:2002, IDT) «Перевезення. Логістика та послуги. Громадський пасажирський транспорт. Визначення, цільова призначеність і кількісне оцінювання якості наданих послуг»;

ДСТУ EN 15140:2022 (EN 15140:2006, IDT) «Громадський пасажирський транспорт. Основні вимоги та рекомендації щодо систем кількісного оцінювання якості наданих послуг».

У цих стандартах докладно визначені методичні підходи і вимоги до критеріїв якості та їхнього оцінювання, які поширюються на всі транспортні системи. Наведені приклади визначення таких критеріїв та управління системою якості послуг, діє настанова щодо кількісного оцінювання виконання послуг тощо. Їхня особливість полягає в тому, що стандарти орієнтовані на споживача а не на транспортну компанію і їх вимоги одинакові по суті до всіх видів транспорту: автомобільного, міського електротранспорту, авіаційного, водного, залізничного, метро. Це поширена практика в Європі. Тож перед державними інституціями постало нове завдання – імплементувати міжнародні норми у сфері громадських пасажирських перевезень до українських. І фахівці ДП «ДержавтотрансНДІпроект» беруть активну в цьому участь. Вони розробляють рекомендації щодо методів впровадження та функціонування стандартів у всіх регіонах України.

Тепер у органів виконавчої влади – організаторів перевезень, є змога визначити чіткі критерії рівня якості послуг на відповідній мережі маршрутів громадського транспорту і прописувати їх у договори із перевізниками як обов’язкові для виконання.

Нещодавно, під час Третьої міжнародної науково-практичної конференції «ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ АВТОМОБІЛЬНОГО ТРАНСПОРТУ ТА ІНФРАСТРУКТУРИ», що проходила з 5 по 7 грудня 2023 року, Микола ВЕЛІСЄВИЧ, старший науковий співробітник відділу законодавчого забезпечення виконання міжнародних договорів у сфері транспорту, презентував доповідь на тему: «Концептуальні аспекти здійснення добровільної сертифікації відповідності послуг громадського пасажирського транспорту вимогам національних стандартів». Він зазначив: «Ці стандарти повинні відповідати очікуванням мільйонів людей. Впровадження сертифікації відповідності вимогам ДСТУ стане комплексним завершальним етапом у ланцюжку вже розроблених нормативно-правових актів та організаційно-розпорядчих документів, які регламентують впровадження стандартів… Саме сертифікація буде забезпечувати об’єктивне оцінювання ефективності впливу стандартів на підвищення якості послуг громадських пасажирських перевезень.»

Пан Микола досить детально розповів про критерії якості послуг у сфері громадського пасажирського транспорту й мету їхньої сертифікації, проаналізувавши досвід трьох найбільших європейських транспортних компаній: Транспортний метрополітен Барселони, Інтеркомунальний транспорт Брюселя та Автономний оператор паризького транспорту. Розповів, що у стандартах ЄС робиться потужний акцент саме на задоволення вимог споживачів-пасажирів. Наразі українські фахівці, планують продумати способи стимулювання громадських пасажирських перевізників, які у своїй діяльності застосовуватимуть нові ДСТУ.

Детальніше прослухати та ознайомитись із виступом Миколи ВЕЛІСЄВИЧА можна за посиланням

На головну сторінку

Оновлено 19.01.2024.