НОВИНИЧОРНОБИЛЬСЬКА КАТАСТРОФА: ВАЖЛИВО ПАМ’ЯТАТИ


Сьогодні ми вшановуємо пам’ять усіх, хто загинув та постраждав від Чорнобильської катастрофи, а також героїзм ліквідаторів наслідків аварії.

38 років тому 26 квітня закарбувалася як одна з найстрашніших дат в історії людства. Аварія на Чорнобильській АЕС стала найбільшою катастрофою в ядерній енергетиці. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) вона класифікована за найвищим – сьомим рівнем небезпеки. Ця страшна аварія забрала життя тисяч людей і завдала непоправної шкоди екології Європи. Одразу після аварії опромінення отримали майже 8,5 млн людей, близько 155 тис. кв. км територій було забруднено. Радіаційна хмара накрила території сучасних України, Білорусі, рф, Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії.

Як нині, під час війни, воїнами стали ті, хто ніколи до цього не готувався, так і тоді, у 1986 році були добровольці-ліквідатори. І серед перших, хто відреагував і почав надавати допомогу постраждалим від ядерної катастрофи були автомобілісти. Колишній фахівець нашого Інституту – Павло Порфирович ВОЛКОВ, має відзнаку ліквідатора аварії на Чорнобильські АЕС 1 категорії. Він одним із перших організував автоколони, що вивозили мешканців з ураженої зони.

Сьогодні серед фахівців Інституту є чорнобильці І та ІІ категорій: Олександр МАРТИНЕНКО, начальник служби з охорони праці; Володимир ІВАСЕНКО, завідувач транспортного відділу; Костянтин КОЛОБОВ, завідувач лабораторії енергетики та екології транспорту; Василь ЛИЧ, провідний інженер лабораторії загальної та пасивної безпеки транспортних засобів; Олег БАБИЧ, завідувач сектору охорони та господарського забезпечення; Іван ОХРІНЧУК, технік експлуатаційно-технічного відділу. Наталія ПЄШКОВА, адміністративна помічниця директора, була серед очевидців аварії. Напередодні трагедії вона приїхала до сестри у Прип’ять, а вже за день була серед тих, кого евакуйовували з місця катастрофи…

Ця аварія вселила страх у мільйони людей на довгі роки. З 1986 року до 2002 року у світі не було побудовано жодної атомної електростанції. За приблизними підрахунками від аварії на Чорнобильській АЕС загинули близько 4000 осіб, ще сотні тисяч померли від онкологічних захворювань і променевої хвороби у наступні кілька років. Втрати людства в екологічному розрізі не вираховуються.

У грудні 2016 року Генеральна асамблея ООН проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам’яті про Чорнобильську катастрофу. Щороку цього дня відбуваються пам’ятні заходи, виставки та інформаційні програми про Чорнобильську трагедію.

Нагадаємо, що наразі Україна продовжує війну з ядерним терористом. Станцію Чорнобильської АЕС було звільнено з окупації російських загарбників 31 березня 2022 року. Залишаючи територію ЧАЕС, російськи терористи забрали у полон майже 170 осіб, зокрема українських нацгвардійців. Запорізька АЕС досі перебуває в окупації. Росіяни продовжують тероризувати нею весь цивілізований світ.За матеріалами: unain.ua, glavcom.ua, uk.wikipedia.org, фото REUTERS

На головну сторінку

Оновлено 26.04.2024.