Новини

НОВИНИ



ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У НАРАДІ ЩОДО РЕФОРМУВАННЯ ТАКСІ

22 грудня відбулася нарада в Міністерстві розвитку громад та територій України за головуванням Сергія ДЕРКАЧА. Тема важлива й актуальна – законопроєкт щодо реформування галузі послуг таксі. До заходу долучився і представник ДП «ДержавтотрансНДІпроект» – в. о. начальника НМНЦ Володимир ТРОХИМЧЕНКО.

За інформацією Мінрозвитку, близько 200 000 водіїв активно використовують сервіси таксі. Водночас менше ніж 10 000 автомобілів мають ліцензію. Ще приблизно 6 000 автівок є ліцензованими як «автомобіль на замовлення». Отже, орієнтовно 90% ринку перебуває в тіні. Виведення послуги таксі із сірої зони є одним із напрямів євроінтеграції транспортної галузі.

Передусім це стосується питань безпеки. Водіїв зобов’яжуть закріпити під лобовим склом QR-код, за яким пасажир зможе перевірити профіль керманича – відповідність фото, дані про перевізника та статус ліцензії. Також кожен автомобіль таксі проходитиме обов’язковий технічний контроль.

Як зауважують автори, сьогоднішня модель ринку не працює так, як треба, з низки причин:

Для зручності контролю автори реформи пропонують звести інформацію в один цифровий сервіс. Він дозволить компаніям-перевізникам (керівництву сервісів таксі) перед допуском машини до замовлень перевіряти чинність сертифікату водія та статус страховки. Необхідну інформацію через цифрові платформи отримуватимуть і фахівці Укртрансбезпеки, щоб оперативно та якісно здійснювати контроль. Серед іншого – дотримання обмежень режиму праці й відпочинку. Так, таксистів зобов’яжуть працювати без відпочинку не більше ніж 8 годин поспіль.

Також має відбутися й певна децентралізація контролю. До процесу реформи планують активно залучити органи місцевого самоврядування (ОМС). Вони зможуть:

Залучення місцевих влад до процесу дозволить налагодити й питання трафіку. Бо сертифіковані таксі зможуть використовувати смуги громадського транспорту й спеціальні місця стоянок, організовані ОМС.

Передбачає реформа й доволі жорсткі санкції для порушників – як для водіїв, так і для служб таксі. Інтернет-провайдерів хочуть зобов’язати блокувати сервіси з «чорного списку». До такого їх можуть внести через систематичні порушення й скарги. «Нелегалів» штрафуватимуть на 17 000 грн. До того ж, ці самі санкції платитимуть і сервіси, що допускають до роботи неліцензованих таксистів.

Звичайно, окрім «батога» будуть і «пряники». Наприклад, реформа спростить процедуру «входу» в цей бізнес. Має відпасти необхідність реєстрування ФОПу водієм. Достатньо буде лише оформити сертифікат і дотримуватись правил (зокрема й ПДР). Загалом процес реєстрації обіцяють зробити максимально простим та зрозумілим, прибравши зайву паперову бюрократію.

Так, у законодавство мають ввести поняття «автомобільний самозайнятий перевізник». Це фізична особа, яка працює без ФОПу, найманих працівників виключно через цифрові сервіси та має відповідний сертифікат. Вартість такого документа становитиме приблизно 3 000 грн з терміном дії на 2 роки. Податки від прибутку водії сплачуватимуть через самі ж сервіси таксі. Обов’язковими стануть страхування і водія (клас 1), і пасажира (клас 10).

Також Мінрозвитку надасть «пільговий період»: водії отримають 3 місяці на оформлення та перевірку авто з моменту набрання законом чинності (6 місяців після прийняття), щоб не створювати черг і корупційних ризиків. Водії, що вже мають ліцензії та гарну репутацію, будуть переоформлені автоматично. Лише після закінчення «пільгового періоду» почнуть діяти штрафні санкції від контролюючих органів. Сам законопроєкт планують презентувати в першому кварталі 2026 року.

Звичайно, мають бути враховані й робочі кориктиви від учасників ринку. Так, присутній на нараді представник одного з найбільших сервісів таксі слушно зауважив, що потрібно пропрацювати гнучкість механізму. Насамперед щодо водіїв, які не працюють професійними таксистами, а просто хочуть підвозити кілька клієнтів на день на шляху до роботи й додому. Також він наголосив на деяких складностях у страхуванні через небажання страхових компаній надавати послугу, що лише на 30% дорожча за звичайну автоцивілку.

Тому заступник Міністра розвитку громад та територій України Сергій ДЕРКАЧ пообіцяв, що до презентації фінального документа реформи відбудуться додаткові наради та коригування.


На головну сторінку

Оновлено 23.12.2025